Kategorie

Najnowsze

Wraz z biurem brokerów ubezpieczeniowych Adler Brokers Group zapraszamy na szkolenie dotyczące możliwości wyboru ofert ubezpieczeniowych spośród dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Dla wszystkich entuzjastów edukacji przygotowaliśmy badania, które mają służyć tworzeniu zasobów informacyjnych dla polityki edukacyjnej w Polsce.


Opublikowany przez Mikołaj | 2014/09/23

Edukacja w Polsce.
Edukacja w Polsce, tak jak w każdym innym kraju jest bardzo istotnym tematem.

Czymś, co po części stanowi o jego przyszłości. Dobra polityka edukacyjna to umożliwienie kształcenia w odpowiednich kierunkach, myślenie perspektywiczne – sama edukacja bowiem ma prowadzić do możliwości zaistnienia na rynku pracy. Jak wygląda polityka edukacyjna w Polsce? Czy jest odpowiednia?

Szkoły podstawowe i gimnazja.

Po reformie edukacji, przeprowadzonej w 1999 roku przez rząd Jerzego Buźka, wiele się w polskich szkołach zmieniło, jednak coraz częściej mówi się o błędnych decyzjach. Nie można się temu dziwić. Zamiana 8 letniej edukacji w szkole podstawowej, na krótszą edukację w szkole podstawowej i późniejszą w gimnazjum, nie doprowadziła do dużych zmian na lepsze. Konieczność zmiany szkoły w najtrudniejszym dla młodzieży czasie, nie zawsze wychodzi na dobre. Warto jednak dodać również o zmianie programu nauczania. Jest on bardziej dostosowany do potrzeb młodzieży, jednak wciąż nie kładzie się nacisku na wpojenie w młodzieży umiejętności myślenia, program nauczania za bardzo opiera się na zadaniach pamięciowych. Słynne zakuć, zdać i zapomnieć wciąż się sprawdza.

Szkoły średnie.

Tutaj zmieniło się niewiele, choć warto wspomnieć o mniejszej popularności szkół zawodowych. Szkoda – dobry zawód nierzadko daje lepsze szanse zatrudnienia, niż licealne wykształcenie ogólne, które może być co najwyżej przepustka na studia. Warto dodać – coraz częściej otwierane są kierunki, które dostosowane są do potrzeb lokalnych zakładów pracy, co rzecz jasna jest jak najbardziej słuszne.

Studia.

Studia w dzisiejszym wydaniu to studia dużo łatwiejsze niż wiele lat temu. Po wyższe wykształcenie może sięgnąć o wiele więcej osób, ucząc się nie tylko w uczelniach państwowych, ale i prywatnych. To nie do końca dobry kierunek, wyższe wykształcenie, bowiem nie jest na dzień dzisiejszy atrakcyjne, jest codziennością.

Podsumowując.

Edukacja w naszym kraju się zmienia, jest bardziej dopasowana do potrzeb młodych ludzi, ale i potrzeb rynku pracy, na który po zakończeniu edukacji wejdą, jednak nie wszystkie zmiany są odpowiednie i nie wszystkie postępują z duchem czasu i zmian w naszym kraju. Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany w polskiej edukacji będą postępować szybciej a sam ich sens będzie jeszcze większy. To, że nadal są potrzebne, jest bowiem oczywiste. Zmienia się świat, zmieniają się ludzie, reforma edukacji zawsze, więc jest konieczna. Oczywiście nie chodzi o częste rewolucyjne zmiany, ale stałe, drobne korekty już tak. Maja duże znaczenie.

Fotografie:


szkolenia
edukacja
kształcenie